Dzień za dniem
1 dzień - Przylot do Ciudad de Panama. Transfer do hotelu, położonego w centrum miasta. Spotkanie zapoznawcze, wręczenie teczek z informacją o Panamie, Ekwadorze i całej wycieczce.
2 dzień – City tour po trzech Panamach: współczesnej, kolonialnej (Casco Antiguo – lista UNESCO) i Starej (Panama Vieja – lista UNESCO). W części współczesnej przejeżdżamy przez Aleję Balboa, z całą nowoczesną zabudową wokół, później zwiedzamy część kolonialną, wybudowaną w 1673 po zniszczeniu miasta, gdzie będziemy obserwować wąskie uliczki, place, parki i zabytkowe budowle, m. in. Plaza de Francia, Las Bóvedas, kościół San José, kościół San Francisco, katedrę, Teatr Narodowy i Pałac Las Garzas będący siedzibą prezydenta; następnie zwiedzamy Muzeum Kanału. W Panamá Vieja, odległej o 8 km od centrum miasta oglądamy pozostałości po katedrze Nuestra Señora de la Ascensión, klasztorze San José, Urzedzie Miejskim, etc.
3 dzień – Jedziemy do Miraflores, gdzie znajdują się śluzy kanału i skąd można obserwować przepływanie statków przez kanał panamski; tutaj zwiedzimy Centro de Visitantes, gdzie dowiemy się więcej o historii kanału, jego funkcjonowaniu w dniu dzisiejszym i zobaczymy wystawę dawnych przedmiotów związanych z budową kanału. Po południu wizyta w Mi Pueblito, miejscu gdzie można oglądać typowe budowle z rejonu Darien, Bocas del Toro i półwyspu Azuero, typowe stroje ludowe z Panamy i kupić wyroby ludowe.
4 dzień – Wycieczka do Portobelo na wybrzeżu morza Karaibskiego, gdzie znajdują się stare fortyfikacje z czasów kolonii (lista UNESCO) – miejsce, które w czasach kolonii było jednym z najważniejszych przez które przechodziło złoto i srebro z Limy do Sevilli; zwiedzimy kościół San Felipe, gdzie znajduje sie słynny Czarny Chrystus z Portobelo. Później zwiedzamy ruiny fortu San Lorenzo (lista UNESCO), leżącego w miejscu gdzie rzeka Chagres wpływa do morza Karaibskiego, położonego w odległości około 45 km od Portobelo. Podróż powrotna do Ciudad de Panama.
5 dzień - Wczesny wyjazd na nadbrzeże Balboa, tam wsiadamy na statek wycieczkowy. Podróż kanałem panamskim przez jego śluzy aż do Gamboa (ok.4,5 godziny) i stamtąd powrót drogą lądową do Ciudad de Panama.
6 dzień – Transfer na lotnisko, przelot do Quito. Transfer do hotelu, położonego w centrum nowego Quito (przejazd około półtorej godziny).
7 dzień - Zwiedzanie nowej części miasta (pomnik Francisco de Orellana, droga konkwistadorów, obserwowanie panoramy Guapulo (kościół z XVI w.) i dolin w pobliżu Quito, parki El Ejido i Alameda, Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylika i inne) i kolonialnej części miasta (Plaza Grande, Pałac Prezydencki, Pałac Arcybiskupi, renesansowa katedra z XVI wieku, renesansowy kościół i klasztor San Francisco z XVI w. (1535), barokowy kościół La Compañía z początku XVII w. (1605), oglądanie panoramy miasta z góry Panecillo). Po południu wycieczka na równik (15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha), zwiedzanie Muzeum Inti Ñan, gdzie można obserwować zjawiska występujące tylko na równiku oraz Quito w Miniaturze (kolonialne Quito w skali, z małym spektaklem dźwięku i światła); możliwość zrobienia zdjęć stojąc na dwóch półkulach jednocześnie.
8 dzień – Podróż do dżungli nadamazońskiej, najpierw Panamericana do Ambato i stamtąd drogą Ambato-Baños-Puyo. Po drodze zwiedzanie hacjendy La Cienega (typowa hacjenda z XVII w.), przystanek przy jeziorku Yambo, w parku Juan Benigno Vela w Ambato, w wiosce Indian Salasaca (targ wyrobów indiańskich) i miejscowości Baños, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej, gorące źródła, kaskady; kosztowanie typowych wyrobów z trzciny cukrowej, z których słynie miasteczko. Po południu jedziemy do Puyo „Szlakiem Wodospadów”, który biegnie wzdłuż wąwozów rzeki Pastaza. Po drodze przejedziemy tarabita (rodzaj kolejki linowej) przez rzekę Pastaza i zejdziemy do wodospadu Pailón del Diablo (Diabelska Patelnia), najsłynniejszego wodospadu w kraju i przejdziemy po wiszącym moście.
9 dzień - Zwiedzanie orchidiarium w pobliżu Puyo (około 300 gatunków orchidei, 60 gatunków helikonii i kilkadziesiąt gatunków bromelii, rośliny lecznicze i użytkowe, drzewa użytkowe) i warsztatu wyrobów z drzewa balsa. Podróż Puyo – Misahualli, po drodze zwiedzanie Rezerwatu Yanacocha – obserwowanie zwierząt i ptaków zamieszkujących dżunglę ekwadorską. Zakwaterowanie w zajeździe, przed wieczorem kąpiel w basenie, odpoczynek.
10 dzień - Spływ canoa w dół rzeki Napo i później Arajuno, następnie wraz z lokalnym przewodnikiem robimy wycieczkę po dżungli pierwotnej, po drodze obserwowanie różnych gatunków roślin i ich właściwości leczniczych; zwiedzanie Muzeum Amazońskiego prowadzonego przez Indian Quichua, Centrum Odzyskiwania Dzikich Zwierząt (obserwowanie zwierząt i ptaków, które żyją w dżungli nadamazońskiej). Po południu zwiedzanie indiańskiej wioski Aguano (obserwowanie wyrobu typowej ceramiki) i płukanie złota w rzece Napo (większość rzek spływających z Kordyliery Wschodniej i Zachodniej Andów jest złotonośna).
11 dzień - Podróż powrotna do Quito, po drodze przystanek w Papallacta i kąpiel w gorących źródłach, (3300 m n.p.m., temp. wody - 40°C) u stóp wulkanu Antisana – obserwowanie typowej dla tego regionu roślinności i kolibrów. W czasie podróży obserwowanie różnych stref wysokościowych (klimat, roślinność) – od 600 m npm do 4000 m npm (droga prowadzi przez Rezerwat Ekologiczny Antisana, Park Narodowy Cayambe – Coca i Park Narodowy Sumaco).
12 dzień - Wycieczka na targ indiański w Otavalo – po drodze przy dobrej widoczności obserwowanie wulkanu Cayambe (ok. 5700 m npm), wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych. W Otavalo możliwość fotografowania i zakupów na najsłynniejszym targu wyrobów ludowych w Ameryce Południowej. Po południu zwiedzanie San Antonio de Ibarra (centrum rzemiosła w drewnie) i Cotacachi (centrum rzemiosła w skórze).
13 dzień - Wycieczka do Parku Narodowego Cotopaxi i wulkanu Cotopaxi – 5897 m npm, najwyższego czynnego wulkanu na świecie. Podróż ok. 1.5 godziny po drodze asfaltowej i godzina po utwardzonej, dojazd na parking (4500 m npm), po drodze obserwowanie laharów, roślinności typowej dla strefy paramo, jazda wyschniętym dnem jeziora, wspinaczka do schroniska Jose Rivas na 4800 m npm, trekking do lodowca (5000 m npm), poźniej postój przy jeziorze Limpiopungo (3800 m npm), obserwowanie ptaków (endemiczne mewy, dzikie kaczki i inne) i dzikich koni.
14 dzień - Po śniadaniu targ wyrobów ludowych w Quito, możliwość zakupu pamiątek. Transfer na lotnisko.